el Cid

Zahrádka i vnitřní část restaurace otevřena, prodej jídel s sebou i rozvoz nepřerušen
Our Menu
Make a Reservation

Spanish Restaurant | el Cid | Plzeň

In search of a restaurant with fantastic Spanish cuisine, but don't know where to go? Our relaxed outdoor seating is particularly inviting when the weather is great.


Your new favourite restaurant with WiFi

You can choose from our wide range of refreshing drinks to complement your meal. You'll have no problems going online with our free WiFi.


We'll help you plan your wedding

We're an animal friendly location, so your four-legged friends are most welcome. So that you don't need to wait or miss out on a wonderful evening, make a reservation with us – we'd be happy to prepare a table for you. With just a few clicks you can book a table using our easy to operate online reservation service. Let us know you're on your way, you can also give us a call using +420377224595 to make a reservation. For payment options we take AMEX, contactless payments, MasterCard, debit card, Diners Club or VISA, as well as cash. Weddings, birthdays, work events and more – our catering service will make your special event unforgettable. We also do private events. For further information on bookings please contact us. If you want to use our restaurant as a venue for your wedding, we'll make sure your special day is memorable. We're closed on Sundays, but the rest of the week we're happy to serve you.

Dárkové poukazy do el Cidu

Use our voucher

Dárkové poukazy do el Cidu

Nabízíme dárkové poukazy v hodnotě: 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč nebo degustační menu více info zde. Nebo Vám vystavíme inviduální poukaz. Poukazy Vám rádi vystavíme na počkání v restauraci nebo vám je pošleme poštou. Možnost objednání na elcid@elcid.cz nebo na telefoním čísle 377224595.

Polední nabídka

About us

Polední nabídka

Široká nabídka poledních pokrmů od 105 Kč. V nabídce najdete polévku, českou specialitu, minutku, těstoviny nebo  dezert. Aktuální denní nabídka zde. Nechte si zavést pokrmy domů nebo do práce od DámeJídlo nebo od JídloDomůPlzeň.

Find Out More
Speciální nabídka

About us

Speciální nabídka

V nabídce najdete každý týden nové speciality zaměřené na tématickou a sezónní kuchyni. Pokud si s přáteli, rodinou nebo kolegy budete chtít zajít k nám do restaurace třeba na humra, ústřice nebo něco speciálního neváhejte nás kontaktovat na mailu elcid@elcid.cz.

Find Out More
Cateringové služby

About us

Cateringové služby

Zajišťujeme cateringové služby, rauty, degustace vína, fingerfood u vás ve firmě, doma nebo v pronajatých prostorách. Neváhejte nás kontaktovat na mailu elcid@elcid.cz nebo na tel. 775905808.

Restaurant reviews

★★★★★
☆☆☆☆☆
Overall Food rating
★★★★★
☆☆☆☆☆
Overall Service rating

Our services

Catering
Outside seating
Private events
Wedding receptions
Free Wifi
Pets allowed

payment options

AMEX
Cash
Contactless payment
Mastercard
VISA
Debit Card
Diners Club

Opening hours

We are closed

Kitchen open 

Twitter_Logo_Blue